candas-imar-barisi-nedir

İmar Barışı Nedir?

İmar Barışı Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? Nereye Müracaat Edilir?

İmar barışı şüphesiz 2018 yılının en çok konuşulan konularından bir tanesi olacak gibi. Türkiye genelini ilgilendiren imar barışı zamanında yapılan ve kat mülkiyetli tapularını imar dışı imalatlar veya kaçak yapı gibi sebeplerden kaynaklı olarak kat mülkiyetli tapularını alamayanları kapsamaktadır.

İmar Barışı Nedir? - Candaş Mimarlık

Türkiye genelini değerlendirirsek 13 Milyon binanın ilgilendiren bu yasanın Hükümetin yaptığı açıklamaya göre 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatlı olan yada olmayan yönetmeliğe aykırı yapılmış olan yapıların ve ayrıca ruhsat ve imar sorununu çözüme kavuşturmayı planlamaktadır.  Bu sayede elde edilen gelir ile 7 milyon riskli yapının kentsel dönüşümde kullanılmayı planlanmaktadır.

Candaş Mimarlık olarak tüm İstanbul’da imar affı ve imar barışı işlemlerini yapıyoruz. Başvurularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgiyi Almak İçin Bizleri Arayın 0 216 422 4402

Hangi yapılar imar affından faydalanabilecek?

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapılar bu haktan faydalanabilecek.

İmar barışının faydaları nelerdir?

İster iskanı olsun ister iskanı olmasın Sular idaresi, elektrik idaresi ve benzeri kurumların aboneliği için herhangi bir engel kalmamış olacak. Tapular kat mülkiyetleri tapular haline gelcek. Yıkım cezaları kalkacak. Tahsil edilemeyen idari para cezaları kalkacak.

Kat Mülkiyeti İçin Gerekli Olan Evrak ve İşlemler

Yapı ruhsatı alıp iskanı almamış yapılarda, yada ruhsatı olmayan binalar için yapı kayıt belgesi ve malik sayısının yarısının rızası ile cins değişikliği yapılarak, kat mülkiyetine çevrilebilir.

İmar barışının 31 Aralık 2018 tarihi son tarih olarak  açıklanmıştır. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 1 Yıl uzatma hakkı bulunmaktadır.

Peki İmar Barışı İçin Yapılacak Ödeme Ne Kadar?

Yapıların tespiti yapılacak arsa emlak değerlerine göre yapının ortalama yapım maliyeti hesabından %3 oranında kayıt bedeli alınacak. 100m2 lik bir ev için ödenecek tutarı 2.500 TL. Lüks yapılarda 5000TL ye kadar çıkabilecek. Eğer taleplerde cins tahsisi veya kat mülkiyetli tapu için yapılacak işlemlerde bu bedellerin iki katı olarak ödenecektir.

Teknik ofislerin ev içi ölçü krokisini ölçerek, yada rolövesini (Rolövesini) alarak m2 belirleme işlemi sonrasında gerekli işlemlerin devamı sağlanır.

Bu önemli süreci süresi içinde tamamlayarak siz de yasal konuma geçebilir ve geleceğe daha güvenle bakabilir, değer artışlarından faydalanabilirsiniz.

Bu çalışmaları Candaş Mimarlık sizlerle beraber yapmak için bizleri aramanızı bekliyoruz.

İletişim ve Adres:

Çengelköy Mah Ordu Cad No:1/B Üsküdar-İstanbul – Candaş Mimarlık

Çengelköy Mah Ordu Cad No:1/B Üsküdar-İstanbul
Telefon: 0 216 422 44 02
Fax :       0 216 422 44 06
Mobil & Whatsapp:    0 533 663 92 02
 

One thought on “İmar Barışı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir