İmar Barışı Maddeleri Nelerdir? Candaş Mimarlık

İmar Barışı Maddeleri

İmar Barışı Maddeleri nelerdir?

Öncelikle imar barışı 31/12/2017 den önceki (kısıtlı alanlar hariç) hemen bütün imara aykırı binaları kayıt altına alarak devletle barışmayı sağlıyor.

Önemli:

Herhangi bir cezai yaptırım ve uygulama ile karşılaşmamak için lütfen bilirkişilerden ve imar barışı uzmanı mimarlarımızdan ve kurumlarımızdan destek alın.

İmar Barışı Mimarlık Hizmeti Almak İçin Tıklayın

1- Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra açılmış bütün davalar , yıkım kararları ve idari para cezaları devlet tarafından iptal ediliyor

2- Yapı kayıt belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabiliyor.

3- Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebiliyor.

4- Müracaatlar 31/10/2018 tarihine kadar yapılabiliyor (Bakanlığın 1 yıla kadar süre uzatma hakkı bulunuyor)

5- Hazine taşınmazının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere bu yapılar da İmar Barışından faydalanabiliyor.

6- Yapı kayıt belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli oluyor.

7- Sanayi yapıları da ,3194 sayılı Kanunun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar dışındaki tüm yapılar (sanayi yapıları da dâhil olmak üzere) imar barışından faydalanabiliyor.

8- Hazine adına kayıtlı Orman (2b) arazileri üzerindeki yapılar da imar barışı kapsamına giriyor.

9- Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra bütün maliklerin muvafakati ile kat mülkiyetine geçiş yapılabiliyor

10- Ruhsatsız veya iskânsız olan yapılarda herhangi bir malik binanın tamamı için başvuru yapabiliyor, ancak kat mülkiyeti başvurusu olursa tüm maliklerin muvafakat aranıyor. Aynı aykırılıklar iskânı (yapı kullanma izin belgesi) bulunan bir binada yapılmış ise, aykırılık hangi bağımsız bölümde ise müracaat o bağımsız bölüm için ve o bağımsız bölümün maliki tarafından yapılıyor ve kat mülkiyeti başvurusu için yine tüm maliklerin muvafakatı aranıyor.

11- Yapı Kayıt Belgesi için herhangi bir terk işlemi yapılmıyor. Fakat kat mülkiyetine geçişte imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanlar var ise bu alanların terk edilmesi gerekiyor.

12- İmar mevzuatına göre yan ve ön çekme mesafelerine uyulmadan yapılan yapılar imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alabiliyor.

13- 31.12.2017 tarihi itibariyle kaba inşaat bitmiş sıvası ve boyası yapılmamış yapılarda imar barışı kapsamına giriyor, yapı kayıt belgesi alındıktan sonra ince işçiliklerini tamamlayabiliyorlar.

14- Köylerde tapulu tarla üzerine ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılan bağ, bahçe evleri de imar barışı kapsamındadır, yapı kayıt belgesi alabiliyorlar.

15- Çeşitli sebeplerden dolayı iskân alamamış yeni yapılar da 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış olması kaydıyla yapı kayıt belgesi alarak bu süreçten faydalanabiliyor ve kat mülkiyeti geçiş işlemlerine başlayabiliyor.

16- İmar mevzuatı dışına çıkan yani fazla kat ve daire yapan Yapı Konut Kooperatifleri bu yeni yasadan faydalanabiliyor.

17- Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor.

İmar Barışının getirdiği başka maddelere ilişkin daha geniş bilgileri bizi aradığınızda sizlere iletebiliriz.

Biz CANDAŞ MİMARLIK olarak 27 yıllık tecrübemiz ve mutlu müşteri referanslarımızla sizlere de hizmet vermek ve bu tarihi fırsattan yararlandırarak sizleri de devletle barıştırmak için uzman ekiplerimizle hazırız.

İletişim:

Çengelköy Mah Ordu Cad No:1/B Üsküdar-İstanbul
Telefon: 0 216 422 44 02
Fax :       0 216 422 44 06
Mobil & Whatsapp:    0 533 663 92 02
 

One thought on “İmar Barışı Maddeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir