imar-barisi-tum-soru-ve-yanitlari-2

İmar Barışı Hisseli Tapularda Nasıl Olacak?

İmar Barışı Hisseli Tapularda

İmar barışı hisseli tapuların olduğu binalarda da uygulanıyor.

İmar barışından yararlanmak için hisseli tapu üzerinde bulunan binalarınızın YAPI KAYIT BELGESİ (YKB) ni almak için bir kişinin başvurusu yeterlidir, ancak çıkacak ödemeler tüm hissedarlar tarafından ödenecektir. Ancak, bütün ödemenin yapılması sonrası YKB nizi alabilir siniz.

İmar barışından hisseli tapularda bulunan binalarınızın yapı kayıt belgesi – YKB belgesini aldıktan sonra KAT MÜLKİYETİ için de başvurabilir siniz. Ancak, yine başvurunuzun geçerli olması için bütün hissedarların onayı ve masraflara katılması gerekmektedir.

Önemli:

Herhangi bir cezai yaptırım ve uygulama ile karşılaşmamak için lütfen bilirkişilerden ve imar barışı uzmanı mimarlarımızdan ve kurumlarımızdan destek alın.

İmar Barışı Mimarlık Hizmeti Almak İçin Tıklayın

Çok hisseli tapularda , hisse sahiplerini sürece dahil etmenin kolay olmadığını biliyoruz. Bu süreçte , hisse sahiplerine süreci ve faydalarını anlatmak ve süreci yönetmek için sizlere desteğe hazırız. Düzenleyeceğiniz toplantılara katılarak süreç hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Karar oluştuktan sonra süreci tamamlayıp YKB nizi ve KAT MÜLKİYETİ nizi alarak sizlere teslim ediyoruz.

Sizler de bu fırsatı kaçırmayarak , ruhsatsız veya imar sorunları olan binalarınızı kayıt altına alarak kayıtlı binalar arasına girerek mülkiyetinizin değerini de artırmış olacak sınız.

Biz her tür sorularınızda sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Bu çalışmaları Candaş Mimarlık olarak sizlerle beraber yapmak için bizleri aramanızı bekliyoruz.

İletişim:

Çengelköy Mah Ordu Cad No:1/B Üsküdar-İstanbul
Telefon: 0 216 422 44 02
Fax :       0 216 422 44 06
Mobil & Whatsapp:    0 533 663 92 02

 

 

26 thoughts on “İmar Barışı Hisseli Tapularda Nasıl Olacak?

 1. Toplam arsa 759 metre kare bizim payımızıa düşen 232 metre. Diğer hissedar oraya pirefabrik yer yapmış ve imar barışından yararlanmış. Bize sormadan böyle bi durum olur mu nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler iyi çalışmalar

   
  • Muhammed bey merhaba,
   Diğer hissedar kendi hissesinde olan bina için yapı kayıt belgesi başvurusu yapabilir, ve diğer hissedarların onayını almasına ilk aşamada (yapı kayıt belgesi aşaması) gerek yoktur. Ancak, ikinci aşama , yani kat mülkiyeti aşamasında sizlerin de onayını alması şarttır. Birinci aşamada ek mülkiyet hakkı kazanılmıyor, dolayısıyla toplam arsa üzerindeki hisse hakkınız devam ediyor.
   Diğer hissedar sadece kaçak binayı kayıt altına almış görünüyor ve bu yasaya uygundur.Ancak, bahsettiğiniz prefabrik binanın 2018 içinde değil, 31.12.2017 içinde yapılmış olma şartı vardır. Eğer yeni yapılmışsa usulsüz başvuru yapmış demektir ve cezası vardır.
   Daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizi 0 216 422 44 02 veya 0 533 663 92 02 den arayabilirsiniz.
   Saygılarımızla

    
 2. merhaba 800 metre kare arsa 2 hisseli tapu yarısı bizim 400 metre kare bizim arsamızda 5 katlı ruhsatsız binamız var 30.000 tl yatırdık imar barışına başvurduk yapı kayıt belgemizi aldık diğer hisedarında tek katlı binası bitişikte oda başvurdu imar barışına biz kat mülkiyeti tapusu almak için bi o kadar daha para harcanması gerekiyormuş doğrumu ……………..

  Yukardaki muhammed beye cevabınızda diğer hissedarinda kat mulkiyeti tapusu alırken onayı gerek demişsiniz bizimkidemi öyle bi durum

   
  • Merhaba Fatih bey, evet ikinci başvuruda (yani kat mülkiyetli tapu alınması için) yapı kayıt belgesinde ödenen bedel kadar bir daha ödenecektir.

   Eğer aynı arsa üzerinde hissedarlar varsa ,veya her dairenin sahibi farklı ise her hissedarın ve malikin onayının alınması gerekiyor.

   Durumunuzla ilgili daha doğru ve detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

   0216 422 44 02 —0 533 663 92 02

   Saygılarımızla

    
 3. Merhaba
  Köy yerinde Eski ev (200m2) bahçe harman derken toplam 2500m2 kullanım alanı arsayı işgal etmişiz
  kullandığımız arazi/arsa Tapu kaydında HARMAN YERİ olarak geçiyor tapunun toplamı 59000m2
  eski taş ve kerpiçten yapılı evi tescil edip kullandığım alanın da Tapusunu almak istiyorum
  öncelikle düşündüğüm gibi olur mu, olursa ne yapmam gerekir?
  şimdiden Teşekkürler

   
  • Merhaba Abdullah bey,
   Öncelikle bulunduğunuz ilin Tapu Müdürlüğü’ nden tapu bilgisini tam olarak öğrendikten sonra, bu arazinin tarafından satın alıp alınamayacağını sorgulayın.
   Eğer satınalmak mümkün değilse , sadece binanız ve çevre arazisiyle yapı kayıt belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Kat mülkiyeti ve tapuya adınıza tescil için arazi sahipliğinin üzerinizde olması şartı vardır.
   Daha geniş bilgi için bizi 0 216 422 44 02 veya 0 533 663 9202 den arayabilir siniz.

   Saygılarımızla

    
 4. Merhaba
  Ordu/fatsa’da 2431 m2 tapuda fındık bahçesi olarak görünen alanda bizimle beraber çeşitli m2 lerde 20 ortak bulunuyor 4 yıl önce buraya 2 katlı bir bina yaptım hiç bir ruhsatım yok imar barışına başvurabilirmiyim ,İmar başvurusunu ben yapıp parayı ben ödeyeceğim hissedarlar binadan hisse sahibi oluyorlarmı arsada bir hissadrın borcundan dolayı icra var banka binadan hak talep edebilirmi imar affından sonra saygılar

   
  • Bekir bey,

   Binanız için yapı kayıt belgesi başvurusu yapıp, yapı kayıt belgesi alabilirsiniz. Ancak, kat mülkiyeti de almak için diğer hisse sahiplerinin onayını almak ve mevcut imar durumunu dikkate alarak başvuru yapmak durumunda sınız. Kat mülkiyetine geçemeseniz de yapı kayıt belgesi almanız mümkün görünüyor.
   Hissedarlar binaya değil, ortak arsaya hisse payında ortakdırlar, bu aynen devam eder. Bir hissedarın icra borcu, sadece o kişinin hisse payı ile ilgilidir. Sadece o hisse üstünde banka tasarruf yapabilir.İmar barışına başvurmanız da sizin için bir risk doğurmaz, ancak arsa nın tamamının satışı vb durumu oluşursa o zaman değerlendirmek gerekebilir.

   Saygılarımızla

    
 5. İstanbuldaki dublex dairemin üstünü ayırdım ayrı bir kapı açıp kullanıyoruz binamız iskanlı imar affına başvuracağız alt kat 80 m2 üst kat 80 m2 bazı arkadaşlar alt kat için ayrı üst kat için ayrı başvurman lazım diyor bazılarıda hayır 160 m2 toplam alan için başvur diyor hangisi doğrudur saygılar

   
   • Şahin bey selam imar barışı 181 nolu telefonla aldığım bilgi alt kat için 80 m2 başvuru ayırdığım alan üst kat için 80 m2 bşvuru yapmam gerektiği yani toplamda 160 m2 ama iki ayrı başvuru yapmalısınız dendi gerekçe olarakta dubleksin alt katının iskanını bozduğumu orası içinde bulunmam gerektiği söylendi tek müracatla 160 m2 yanlış olur deniyor sizin bu söylememden sonraki yorumunuzu merak ediyorum saygılar

     
    • Merhaba Bekir bey,

     Eğer bu şekilde söylenmiş se bu doğru değildir. Tek başvuru yapacaksınız. Eğer binanız önceden iskanlı, yani kat mülkiyeti hüviyetinde ise, Bağımsız Bölüm (80m2) sekmesinden başvuru yapacaksınız. Bağımsız bölüm m2 sine 80 m2, Toplam inşaat alanına 160 m2 yazacaksınız.
     Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizi 0 216 422 44 02 veya 0 533 663 92 02 den arayabilir siniz.

     Saygılarımızla

      
 6. Şahin Bey öncelikle hayırlı akşamlar.
  Konya da ruhsatlı 4 katlı abimle ortak bir yer yaptık. İskanını alamadık muracatı 2 kat 2 kat ayrı ayrı ikimizin adına mı yapacağız tek kişi adına 4 katı birden mi yapaçağız.2 2 yaparsak çarpan 600 tl 4 katı birden yaparsak carpan 1000 tl.arsa 412 mtre 1/2 hisseli.aydınlatırsanız memnun olrum tesekkürler

   
  • Merhaba Ali bey,

   4 Katlı bina olarak başvuru yapacaksınız. Yapı kayıt belgesi ödemesini birlikte yapacaksınız, bir kişinin başvurusu yeterlidir. Ancak, ödemeyi tek seferde peşin olarak yapacaksınız.
   Çarpan 1000 TL/M2 olacaktır.
   Saygılarımızla

    
   • 1 kişini başvurusu yeterlidir, bu tamam ama bir başka açıdan 2 ayrı başvuru yanlış mıdır? Mesela arsanın yarı alanı be yarı yapı alanı, diğer kişi de ger kalan arsa ve geri kalan yapı alanı. 2 yapı kayıt belgesi oluşması sorun mudur? Özellikle ödemelerin şahsi olarak yapılması için de güzel bir yöntem m değil midir? Tşkler.

     
    • Merhaba Mustafa bey, yapı adına başvuru yapıldığı için yapının/binanın tamamının (eğer kat müülkiyeti yoksa) başvurusunun yapılması gerekir. Ayrı ayrı başvurularda sadece daire bazlı başvuru yapılmışsa yanlış ve eksiktir. Binanın tamamının 2 kişi tarafından yapılması durumu da mükerrer başvuru anlamına gelir. Gereksiz yere defa ödeme yapılmak durumunda kalınır.

     Ancak, eğer binada kat mülkiyeti kurulmuş ise, imara aykırılık içeren bağımsız bölüm( daire gibi) başvuru yapılabilir.

     Saygılarımızla..

     Daha geniş bilgi için bizi 0 216 422 44 02 veya 0 533 663 92 02 den arayabilirsiniz..

      
 7. Merhaba biz 10 hissedariz 3 bagimsiz bölüm var. Yapi ksyit belgesi aldik. Kat irtifakina gecmek istiyoruz hissedarlardan 2’si imza vermiyor tapu alamiyoruz hukuki olarak nasil bir yol izlememiz gerekiyor

   
  • Merhaba Ersin bey,
   2. aşama yani kat mülkiyeti aşaması için bütün hissedarların rızası gerekiyor. Mevcut yasal düzenlemeye göre yapılacak başka bir şey yok. Ancak, eğer kendi aranızda anlaşma yapabilirseniz süreç tamamlanır. Ya da yasal değişikliği beklemek lazım.

   Saygılarımızla

    
 8. Merhaba Ersin Bey,
  Ersin Bey bizim toplam 259 hisseli bir arsada 134 pay arsa üzerinde 3 katlı kaçak bir apartamanımız var ve komşumuzun 125 parca hissesine 2 katlı bir evi var biz İmar barışına başvuru yaptık ama komşumuz İmar barışına başvuru yapmadı biz yapı kayıt belgesini aldıktan sonra kat itifakında geçebilirmiyiz. Kimileri arsa hisseli olduğu için kat itifakında geçemiyecegimizi söylüyor

   
  • Merhaba Mehmet bey,
   Sanırım dün siz aradınız ve telefonda yapılması gereken işlemlerin bilgisini verdik.

   Başka sorularınız olursa aramanızı bekleriz.

   Saygılarımızla

    
 9. iyi günler
  mevcut kooperatifimizdeki tüm binalara yapı kayıt belgesi aldık. Kat mülkiyeti tapusuna baş vuracağız. kadastrodan çıktık.
  arsa tapusunda arsa sahipleri ile belli oranda hissedarlığımız var. ancak arsa sahiplerin hissesinde haciz var. Bu durumda kat mülkiyet tapusunu çıkartılması hangi yolla olacaktır? tşk

   
  • Merhaba, bu aslında hukuki bir konudur. Ancak, bize göre hacizli olarak kat mülkiyetine geçilebilir,haciz o kişinin mülkiyetinde devam eder diye yorum yapabiliriz .

   Daha doğru bir yorum için bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

    
 10. merhaba…tapumuz 245/6240 hisseli bağ olarak gözükmekte..6240 m2 lik parsel imarsız ve 40 civarı hissedarı bulunmakta.iki sokaktan oluşan parselde en az 30-40 yıldır bir-iki katlı çarpık yerleşim şeklinde evler var, birkaç boşluk kalmış onlar da bizim 245 m2 nin yarısı kadar yerler..buradaki insanların çoğu imar barışından da faydalanmışlar ama tapuları değişmemiş yine bağ olarak geçiyor..sorum şu…: buradaki evlerin daha sonra alacakları tapu belgesindeki mülkiyet için bizim onayımızın alınması gerekiyor mu… ya da buralara imar gelirse bizim durumumuz ne olur.. yoksa biz de yerimiz kaybolmadan şu an boş gözüken yerlerden birine depo gibi basit bir yapı koyup hissemiz kadar olmasa da bi kısım yer sahiplenmeli miyiz ?.cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz..

   
  • Merhaba Ahmet bey,
   Hisseli parsel üzerinde binanız yoksa veya yeni yaparsanız imar barışından faydalanamazsınız. İmar barışı kaçaklığı bulunan binalar içindir. Ancak, parsel üzerindeki hisse mülkiyetiniz saklıdır, diğer hisse sahipleri sizlerin onayını almadan ne ifraz yapabilirler, ne kat mülkiyetine geçebilirler. Eğer imar durumu değişirse sizin de hisseniz oranında imar hakkınız olacaktır.

   Daha geniş bilgi için ofisimizi 0 216 422 44 02 veya 0 533 663 92 02 den arayabilirsiniz.

   Saygılarımızla

    
 11. 251,m2 arsa 187/300 satın aldık burda kaçak bina var imar affına başvurduk onaylandı ödemeyi yapmadık henüz,yalnız şöyle bir problem oluştu diğer hissedar (aynı tapu kağıdında ismi yok) bana sorulmadı satılırken diyip mahkemeye verip bizim hisseyide geri alacağını söylüyor bu mümkünmüdür mümkünse imar barışı bedelini ödersem boşamı gider?

   
  • Merhaba Cemil bey,
   Tapunuzla sahip olduğunuz arsa hissenizi kimse sizin onayınız olmadan alamaz. Daha geniş bilgi için bizi arayınız, bazı bilgileri aldıktan sonra daha doğru bilgi verebiliriz.

   Saygılarımızla

   0 216 422 44 02- 0 533 663 92 02

    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir