BOĞAZİÇİ SAHİL ŞERİDİ VE ÖN GÖRÜNÜM BÖLGESİNİN İMAR BARIŞI KAPSAMINA ALINMASI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI.

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 7 madde kabul edilmişti.

Bugün yayınlanan resmi gazetede 7159 nolu kararla yasa değişikliği yürürlüğe girmiştir.

“Boğaziçi Kanunu’nda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz malikleri de yapı kayıt belgesinden yararlanacak. Teklif, Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesinde değişiklik yapıyor. Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar’daki bazı bölgeler bu kapsama dâhil ediliyor. ”

Yasa teklifinin TBMM’ de kabul edilmesinin ardından resmi gazetede yayınlandığı için değişiklikler hayata geçmiştir.

Yasada , 31 Aralık 2018 de süresi dolan İmar Barışı ile ilgili bu değişiklikle beraber süre uzatımı teklifi de bulunmaktadır.

Yürütmeye bırakıldığı anlaşılan bu süre tayini ile ilgili karar açıklanması bekleniyor.

 

MADDE 4 – 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına “bu Kanun” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 2960 sayılı Kanun” ibaresi eklenmiş ve maddeye bağlı 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir.

Ekleri görmek için buraya tıklayınız

Candaş Mimarlık olarak binanızın imar barışından faydalanması konusunda boğaz üzerindeki konut yapıları sahiplerine de danışmanlık hizmeti sunuyoruz!

İmar Barışı yasasında Boğaziçi ve Yalılar içinde kapsam dışı bırakılmıştı. Ancak geçen hafta TBMM ‘ ye sunulan yasa teklifinde “Üsküdar, Beykoz ve Sarıyer” ilçe sınırlarında bulunan ve ÖN GÖRÜNÜM de bulunan binaların da imar barışı kapsamına alınacağı açıklandı. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KÜRÜN, “boğazdaki yalıların kapsam dışında bulunacağı” nı açıkladılar. Yasa teklifi bugün mecliste görüşülerek karara bağlandı.

Şimdi, yasanın resmi gazetede yayınlanması ve yürütmenin uygulamaya başlaması bekleniyor…

Boğaziçi ÖN GÖRÜNÜMDE bulunan binalarınızın İMAR BARIŞI kapsamına girip girmediğini bizi arayarak öğrenebilecek siniz.

Yasa resmileştiğinde ayrıca bilgilendirme yapacağız.

İmar barışı yasasında kapsam dışı bırakılan alanlardan birisi boğaziçi ön görünüm bölgesiydi..

Geçen hafta yapılan açıklama ile, yalılar hariç ön görünümde bulunan yukarıda yazdığımız ilçelerdeki binaların da yasa kapsamına alınması konusu mecliste yasalaşmıştır.

Ancak, boğaziçi ön görünüm bölge sınırlarına ilişkin Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ nün yayınladığı haritalar ve krokiler yetersiz olduğu için binanızın mevcut durumu ve imar barışından faydalanıp faydalanmama durumuyla ilgili belediyelerin sınırları belirlemesi sonrası bizleri arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Boğaziçi ÖN GÖRÜNÜM bölgesinde bulunan hangi binaların ve hangi ilçe sınırlarının kapsam içine alınacağını  açıklama yapıldıktan sonra sizlere bilgi vereceğiz.

Bu bilgilerin hazırlanması ve süreç takibi için biz sizlerin yanındayız.

Uzman kadrolarımızla imar barışı sürecinde binanızın yasal hale geçirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi için bizi lütfen arayınız.

İmar Barışı Boğazlar ve İmar Affı süresince Candaş Mimarlık olarak sizlerle beraber yol planı yapmak için bizleri aramanızı bekliyoruz.

İletişim:

Çengelköy Mah Ordu Cad No:1/B Üsküdar-İstanbul
Telefon: 0 216 422 44 02
Fax :       0 216 422 44 06
Mobil & Whatsapp:    0 533 663 92 02

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir